Преход към съдържанието


Снимка
- - - - -

Нервнолигвинистично програмиране (НЛП)


  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1 dzmeia

dzmeia

    Нов

  • Users
  • Рипване
  • 4 Мнения:

Posted 01 April 2007 - 04:00 PM

В тази тема нека които има информация за НЛП нека да я сподели.

#2 Piron

Piron

    Опитен

  • Users
  • РипванеРипванеРипванеРипване
  • 99 Мнения:

Posted 02 April 2007 - 10:27 AM

В тази тема нека които има информация за НЛП нека да я сподели.

Нека да съм аз. Имам информация за НЛП. Това печатни книги с полезни данни. Купуваш си някоя друга прочиташ я, може и още веднъж, осмисляш я и разбираш за какво става въпрос и се радваш на живота.
И да питаш и да не питаш не очаквай с полувинчат въпрос за разбереш наука за която са изписани томове дебели книги. Става с четене. Повечко четене. С най добри чуства, но тава ми е мнението по твоя въпрос. Ако има някой който да обясни по- подбробно и практически нека заповяда. И на мен ще ми е интересно.

#3 Xtigyro

Xtigyro

    my world is my pride.

  • Admin
  • РипванеРипванеРипванеРипванеРипване
  • 404 Мнения:

Posted 02 April 2007 - 01:14 PM

Нека да съм аз. Имам информация за НЛП. Това печатни книги с полезни данни. Купуваш си някоя друга прочиташ я, може и още веднъж, осмисляш я и разбираш за какво става въпрос и се радваш на живота.
И да питаш и да не питаш не очаквай с полувинчат въпрос за разбереш наука за която са изписани томове дебели книги. Става с четене. Повечко четене. С най добри чуства, но тава ми е мнението по твоя въпрос. Ако има някой който да обясни по- подбробно и практически нека заповяда. И на мен ще ми е интересно.


Ами, хайде всеки да сподели най-добрите заглавия, според него, в тази научна дисциплина. ;)

#4 SEHNSUCHT

SEHNSUCHT

    Опитен

  • Users
  • РипванеРипванеРипванеРипване
  • 93 Мнения:

Posted 02 April 2007 - 08:40 PM

Относно нервнолингвистичното програмиране.
Нищо не ми говори.Чувтвам,че с последните няколко години съм затъпял,ама чак пък толкова...Сложно звучи,и съм го срещал някъде като съкращение,но не съм си дал труда да науча какво значи.Може би най-после някой ще ме светне по този въпрос ;) Какво по дяволите е НЛП и каква е шибаната практическа полза от него когато забиваш някоя мацка примерно :)
Айде вижте и това-малко култура,стига само научно-безполезни термини: http://vbox7.com/play:579d0e4b

#5 dekameron

dekameron

    Нов

  • Inactive
  • Рипване
  • 7 Мнения:

Posted 14 April 2007 - 03:15 PM

Скоро писах доклад на тази тема. Събирах от тук от там, четох по форумите получи се около 7 страници. За сега съм написал само първата страница ако има интерес ще пусна и другото(Напишете в гуугъл НЛП и търсете на БГ страници и ви излиза ихформация :D ). Приятно четене ;)

НЛП – това е Невро-Лингвистично Програмиране или както се шегуват едни познати – Научи се да се Любуваш на Проблемите.
Бих дал следното оптределение за НЛП във формата на метафора...
" Когато си купуваме какъвто и да е уред от магазина, той идва с инструкция за употреба. Добре, знаем също, че мозъкът е най-ценния и мощен уред, с който разполагаме. Да, но като сме се родили някой е забравил да ни даде инструкцията за употреба... Е, НЛП е липсващата инструкция"
Невронно Лингвистично Програмиране - нещо от невронните връзки, теория на системите и структурна лингвистика. Екзотичен компот, но е много вкусен. НЛП е клон на психологията. Отличава се от другите психологични школи (психоанализа, транзакционен анализ, гешталт терапията) с чисто практическия си подход за бързо постигане на най-
ефективни резултати.
Компонентните му части могат да бъдат описани както следва:
Невро - базира се на изследвания относно това, как работят неврологичните процеси;
Лингвистично - как се представят горните процеси посредством вербалния и невербалния език; (Вербален занчи словесен , невербален е несловесен или не вербалното общуване е с погледи, жесетове, докосванияи т.н. 93% от общуването ни е невербално, а останалите7m,% са вербални :D) )
Програмиране - модели на мисленето и поведението, които използваме последователно, за да се сдобием с желания резултат.
За какво се използва?
Това е методология на ефективната комуникация. Като модел се появява през 1973 година за първи път. Първата книга по НЛП е написана от създателите на НЛП – Джон Гриндер и Ричард Бендлър, които предлагали НЛП като ефективно средство за лечение на психически болести. На практика НЛП се оказва мощен способ за манипулация на поведението на хората без тяхно знание. Поради тази причина НЛП веднага заинтересувало разузнавателните организации, които го включили в задължителната програма на своите агенти.
В наши дни НЛП се използва и в бизнеса за оказване на натиск върху партньорите, в предизборните програми ( в САЩ започва от Рейгън, в Русия от Елцин).
Главният лозунг на НЛП е: ако нещо може да прави поне един човек в света, на това може да бъдат научени всички останали!
Има широка област на приложение. В псохологията и психотерапията се използва за лечение на фобии. Оказало се, че фобия може да бъде коригирана за 15 минути, а не за две години, както са смятали преди това. В образованието с помощта на НЛП е било изяснено, че много от ученическия курс може да се направи по-бързо и ефективно. В бизнеса НЛП се използва в много области. Започвайки от рекламата и завършвайки с набиране на персонал и водене на преговори. В България НЛП активно се използва за измама на хора от структури като бизнес пирамидата “ПРОКСИМА”. Твоето преимущество е, че вече имаш информация.
Сещам се пример за използване на НЛП
В рекламата на шоколади Милка едно момиче пита едно момче:
-Чудя се как
(Техниките на Милтън Ериксън шоколад да ядат )
правят милка с толкова невероятен вкус?
(скрита команда)
И ти ти си казваш: " Да бе да, бобри, лилави крави, мечки, те за тъп ли ме мислят? Аз знам как се прави шоколада с толкова нежен вкус!
Във фабрика..."
Докато скритата команда за вкуса на шоколада е минала незабелязано.. , да караш човек да си мисли, че знае много добре кое е измислено , и кое е вярно, докато на втори план си му внушил нещо друго...
НЛП е като нож – можеш да го използваш в домакинството, а можеш и да убиеш. Всичко зависи от теб!

#6 mha

mha

    Напреднал

  • Users
  • РипванеРипванеРипванеРипванеРипване
  • 117 Мнения:

Posted 27 April 2007 - 09:52 AM

Скоро писах доклад на тази тема. Събирах от тук от там, четох по форумите получи се около 7 страници. За сега съм написал само първата страница ако има интерес ще пусна и другото(Напишете в гуугъл НЛП и търсете на БГ страници и ви излиза ихформация :angry: ). Приятно четене :D


Я пусни и останалите страници от доклада си, pls :blink:

#7 Koldman

Koldman

    Нов

  • Users
  • Рипване
  • 4 Мнения:

Posted 27 April 2007 - 12:47 PM

И аз на последък чета такава Литература!
Ето нещо на което попаднах за НЛП и ме заинтригува!
Практически НЛП пример:
Знаеш ли, когато се срещам с теб,аз всеки път не знам какво ще се получи:някакво приключение или просто ще си прекараме приятно,но знам,че ще ни бъде забавно.Ти също ли чакаш с нетърпение нашите срещи!?

Виждаш ли, ти се смееш ... Това е много приятно чувство.И колкото повече се смееш толква повече разбираш, че ти се иска да прекарваш повече време с мен.Чаша кафе ли искаш да изпиеш или ще отидем заедно да хапнем нещо ?
На практика заместване на банални фрази в това му значение!:D

#8 Innovation

Innovation

    Нов

  • Users
  • Рипване
  • 4 Мнения:

Posted 11 May 2007 - 03:04 PM

И аз на последък чета такава Литература!
Ето нещо на което попаднах за НЛП и ме заинтригува!
Практически НЛП пример:
Знаеш ли, когато се срещам с теб,аз всеки път не знам какво ще се получи:някакво приключение или просто ще си прекараме приятно,но знам,че ще ни бъде забавно.Ти също ли чакаш с нетърпение нашите срещи!?

Виждаш ли, ти се смееш ... Това е много приятно чувство.И колкото повече се смееш толква повече разбираш, че ти се иска да прекарваш повече време с мен.Чаша кафе ли искаш да изпиеш или ще отидем заедно да хапнем нещо ?
На практика заместване на банални фрази в това му значение!:lol:


Бе туй горното, ако го кажеш на някое момиче няма ли да те сметне за натегач някф :)

#9 Abarai

Abarai

    Начинаещ

  • Users
  • РипванеРипване
  • 12 Мнения:

Posted 11 May 2007 - 06:45 PM

зависи от начина по който го казваш :)

#10 Ястреб

Ястреб

    С малък опит

  • Users
  • РипванеРипванеРипване
  • 37 Мнения:

Posted 01 June 2007 - 02:14 PM

Е препоръчайте литература :P

http://www.helikon.b...ype=title&pls=3

Edited by taurus, 01 June 2007 - 02:18 PM.


#11 Ascalon

Ascalon

    Team player

  • Users
  • РипванеРипванеРипванеРипванеРипване
  • 217 Мнения:

Posted 01 June 2007 - 04:17 PM

зависи от начина по който го казваш :P


Ти тряа да си е*ати специалиста,че да можеш да кажеш толкова дълго нещо :P

Според мен тва наистина ще предизвика смеха на отсрещната страна B)

#12 Coldplay

Coldplay

    Опитен

  • Users
  • РипванеРипванеРипванеРипване
  • 88 Мнения:

Posted 19 June 2007 - 02:52 PM

Не бе, трябва да си последния каун, за да го наизустиш. Схвани смисъла. Между другото само малка част от жените не се хващат. И на теб да ти говорят така, и ти се подмокряш, мухаха. :P

#13 Lonsdale

Lonsdale

    Pick Up Artist

  • Users
  • РипванеРипванеРипванеРипване
  • 68 Мнения:

Posted 19 June 2007 - 09:24 PM

Аз лично не съм голям фен на използването на дълги и сложни шаблони и разни разкази с "Представи си...". Според мен много изкуствено звучат. Макар че ако си в напреднала фаза с момичето и сте в тъй наречения "пашкул",където един вид се изолирате от околния свят може и да послужат подобни неща...
В НЛП-то има далеч по-полезни работи. То дефакто целия pick up е на базата на елементи от НЛП...

Edited by Lonsdale, 19 June 2007 - 09:25 PM.


#14 Alex89

Alex89

    Начинаещ

  • Users
  • РипванеРипване
  • 14 Мнения:

Posted 22 June 2007 - 12:51 AM

Не бе, трябва да си последния каун, за да го наизустиш. Схвани смисъла. Между другото само малка част от жените не се хващат. И на теб да ти говорят така, и ти се подмокряш, мухаха. :P


:blink: защо да го наизустяваш? само трябва да избереш посланието което да вмъкнеш в израза. В останалата част просто се правиш на забавен и се надяваш смеха от отсрещната страна да е заради цялостния израз, а не защото си си оплел езика ;)

#15 Ascalon

Ascalon

    Team player

  • Users
  • РипванеРипванеРипванеРипванеРипване
  • 217 Мнения:

Posted 22 April 2008 - 04:18 PM

Изрових темата от много дълбоко, но все пак смятам ,че мога да съм полезен. Съвсем случайно преди седмица се натъкнах на 1.3GB архив по въпроса. Мога да дам някой друг линк или направо книгите - ако има желаещи да напишат едно ЛС.