Преход към съдържанието


Снимка
- - - - -

Плуване


  • Please log in to reply
13 replies to this topic

Poll: В какъв стил плувате ? (32 member(s) have cast votes)

Vote Guests cannot vote

#1 NooB

NooB

    Никъв Опит

  • Users
  • РипванеРипванеРипванеРипванеРипване
  • 180 Мнения:

Posted 16 July 2009 - 11:14 PM

"Римляните при оценка на дадена личност са казвали: „той не знае да чете и пише, и дори да плува”"

Явно са имали нещо предвид. Отварям темата защото видях че няма такава, а във форума съм повече от сигурен че има и плувци. е ако има кой с какво да се похвали...

пък и винаги ми е било интересно да знам:
на малък басеин /25метра/ един километър са 25 дължини, при усложие че въртя салта и го изплувам за 12-15 минути, колко калории горя ?

#2 x3m

x3m

    Excellence is the key

  • Users
  • РипванеРипванеРипванеРипванеРипване
  • 205 Мнения:

Posted 22 July 2009 - 10:59 PM

Като пирон в кисело млЕко ;]

Сериозно, не мога да плувам. Дори съм взел неможенето да плуваш на съвсем ново ниво. Опитвал съм около 6 пъти, всичките бях на косъм да се удавя. Страх ме е от водата :rolleyes: pitiful me.

Edited by x3m, 22 July 2009 - 11:00 PM.


#3 NRG

NRG

  • Users
  • РипванеРипванеРипванеРипванеРипване
  • 496 Мнения:

Posted 23 July 2009 - 03:05 PM

пък и винаги ми е било интересно да знам:
на малък басеин /25метра/ един километър са 25 дължини, при усложие че въртя салта и го изплувам за 12-15 минути, колко калории горя ?


Не си затормозявай синапсите в мозъка с такива изчисления. Романтичното при плуването е, че оптимизира метаболизма, което помага за поддържането на здравословно тегло. Това означава, че няма нужда да следиш приема и изразходването на калории.

Освен редовните ми скокове "гюле" с викове "Булгар!!!", обичам и да плувам. Предимно в стил Крол. Няколко дължини - почивка - няколко дължини - почивка... Не гоня нито време, нито разстояние, нито хвалби.

#4 NooB

NooB

    Никъв Опит

  • Users
  • РипванеРипванеРипванеРипванеРипване
  • 180 Мнения:

Posted 23 July 2009 - 09:35 PM

И аз правя същото от време на време ама скачам от 2'ра буна и викам Джеронимооо :rolleyes:
На описанието на темата обаче написах Професионална работа това малко променя нещата.

#5 plon

plon

    Нов

  • Users
  • Рипване
  • 8 Мнения:

Posted 12 September 2009 - 06:58 PM

Няколко месеца тренирах плуване,единствено делфина не ми ставаше - 3-4 метра и губя синхрон с ръцете и краката.Обикновена тренировка трае 1 час и след загрявката правиш определен брой дължини само крака ,след което започва същинската част от тренировка.Плуването е перфектното кардио и е добре да сe комбинира с трипове до Витоша <_< .Водата трябва да ти стане приятел и ще ти помага когато плуваш :)


Относно изгарянето на калории при плуване
***************
Activity:
swimming laps, freestyle, slow, moderate or light effort -свободен стил
Calories burned:
257.25 (Kcals) in 30 minutes for a person weighing 70 kg - бавно със средно усилие [257.25 ккалории за 30 минути ]


Activity:
swimming laps, freestyle, fast, vigorous effort -свободен стил
Calories burned:
367.5 (Kcals) in 30 minutes for a person weighing 70 kg -бързо с голямо усилие [367.5 ккалории за 30 минути ]


Activity:
swimming, crawl, fast (75 yards/ minute), vigorous effort
Calories burned:
404.25 (Kcals) in 30 minutes for a person weighing 70 kg - кроул 68.5 метра в минута с голямо усилие [ 404.25 килокалории за 30 минути ]

източник: http://www.dietandfitnesstoday.com/

#6 NooB

NooB

    Никъв Опит

  • Users
  • РипванеРипванеРипванеРипванеРипване
  • 180 Мнения:

Posted 13 September 2009 - 01:00 AM

404.25 (Kcals) in 30 minutes for a person weighing 70 kg - кроул 68.5 метра в минута с голямо усилие [ 404.25 килокалории за 30 минути ]



68.5 метра в минута са 1.14 метра в секунда.

А аз 1000 метра ги вземам за 12 минути или
1.38 метра за секунда тоест 82.8 метра за минута

което е с 14 метра повече /за минута/ или горя около 190-200 което са две ГОЛЕМИ сварени яйца.


И ако цялата тренировка е 40 минути повече от 550 калории не мога да изгоря, значи 20 мин. преди плуване един Шоколад Milka с лешник Хранителни стойности за 100 g: енергийна стойност 541 kcal ... и след това една хубава закуска оправя всичко, игорено.

Плон, много благодаря. Сверих си часовника както се вика.

#7 Cmacu

Cmacu

    Напреднал

  • Users
  • РипванеРипванеРипванеРипванеРипване
  • 207 Мнения:

Posted 15 September 2009 - 10:43 AM

ОМГ <_<

#8 dosdasdis

dosdasdis

    Опитен

  • Validation
  • РипванеРипванеРипванеРипване
  • 74 Мнения:

Posted 16 September 2009 - 12:02 AM

25x25=625
25x40=1000

Демек 40 дължини дават километър във вода.

Да сметаш калорийте, които ядеш и гориш е като да бройш секундите, за които вдишаш и издишаш.

Респект за спорта и резултатите в него. Плуването може би е първото нещо, което ми изплува в главата, като ми кажат "здравословно". Жалко, че уменията ми са колкото да не се удавя за 5 минути.

#9 NooB

NooB

    Никъв Опит

  • Users
  • РипванеРипванеРипванеРипванеРипване
  • 180 Мнения:

Posted 16 September 2009 - 12:35 AM

Едвали си се замислял, но при плуването всичко е дори до стотни, едно салто за да обърнеш посоката е 0.20 сек. а ако си с ръст над 190см, можеш и да паднеш под тези стотни защото не е нужно да се приближаваш толкова много до стената. Ако за дисциплинта 50м. свободен стил скочиш на метър по дълбоко и веднага след излизането поемеш въздух си заминаваш геройски, защото всяко взимане на въздух бави (ако вземеш въздух от дясно те спира лявото рамо). Затова трябват тренировки без прекъсване и (без губене на форма). Точно като в играта.

#10 Petko K

Petko K

    Напреднал

  • Users
  • РипванеРипванеРипванеРипванеРипване
  • 149 Мнения:

Posted 16 September 2009 - 01:36 PM

Аз само ще вметна, че тия сметки за калориите са почти толкова точни, колкото и прогнозата за времето :applause:

#11 aWaY

aWaY

    С малък опит

  • Users
  • РипванеРипванеРипване
  • 32 Мнения:

Posted 20 January 2010 - 10:59 PM

Аз плувам отскоро,ама не ме бъркат нито дължините,нито нищо. Плувам,докато тръгна да изнемогвам :lol: Или просто като усетя,че е станало време да си тръгвам - засилвам колкото мога и на 4-тата дължина съм аут :D Иначе мога да плувам само гръб и крол.

#12 Luckynumber13

Luckynumber13

    Опитен

  • Users
  • РипванеРипванеРипванеРипване
  • 80 Мнения:

Posted 28 January 2010 - 05:01 PM

Това е спорт който много ценя, защото е един от малкото който ми се отдават, все пак съм морско чедо, и аз тръгнах да се занимавам, но нямах шанс за професионални изяви, защото не можах да дръпна на ръст през пубертета а там предполагам се сещаш какви изроди са (може и ти да си изрод де :whistling: ) и така ми приключи кариерата на плувец и се отдадох на боксовата такава :) Според мен и в плуването трябва да има категории както в другите спортове, но кой ме пита де :) Само да добавя към поста ти за ръста и че окосмяването има значение за съпротивлението, затова е препоръчително да си гладък като ракетна площадка...

А да питам само информативно - главата (устата) на брой загребвания ли я вадиш или когато чувстваш че имаш нужда? Трябва да ти кажа че при мен интересното е че след 15-20 мин спаринг се задъхвам много повече отколкото като плувам и ми изсъхва гърлото, може би нещо от влагата ли е де да знам...

Edited by Luckynumber13, 28 January 2010 - 05:05 PM.


#13 Xtigyro

Xtigyro

    my world is my pride.

  • Admin
  • РипванеРипванеРипванеРипванеРипване
  • 404 Мнения:

Posted 23 February 2010 - 02:05 AM

А да питам само информативно - главата (устата) на брой загребвания ли я вадиш или когато чувстваш че имаш нужда?

На брой загребвания. Има си ритъм, не можеш да дишаш, когато "решиш".

Аз лично плувам от около 2 години. Мога смело да кажа, че допреди 2 години не можех да изплувам повече от 20-30 м. Сега се справям сравнително добре (1, 2... доста РЯДКО, но понякога и 3 км си позволявам на тренировка). Плувам с умерено (та дори леко забавено) темпо и определено не с цел постигане на добро време, нито изгаряне на голям брой калории.

Всъщност никога не съм се замислял, че изгарям калории, докато плувам.

#14 NooB

NooB

    Никъв Опит

  • Users
  • РипванеРипванеРипванеРипванеРипване
  • 180 Мнения:

Posted 06 March 2010 - 12:02 AM

E=m.c² всичко е относително. Ако не се готвиш за съзтезание в близкия месец то тогава плуваш на цикъл и половина или на три загребвания веднъж (веднъж отляво веднъж отясно) и така по 5,6-10 километра на ден за да направиш обем. Един километър не трябва да се прави за повече от 17-20 минути. Моят личен рекорд е да направя 1000м. за 11,52мин което беше около 1.82 метра за секунда.
а когато почваш да се "остриш" за състезание почваш да намаляш дистанцията правиш много 3/4ти темпо 100м под 1.30мин с почивка 1мин. х10
после правиш пирамиди със спринт 75 метра с почивка 45сек. 50 метра с почивка 30сек. 25 метра с почивка 15сек. и после пак нагоре...
написано така изглежда сложно, но всъщност не е така. Тука вече идва и факторът ръст, колкото по висок си за толкова по дълга дистанция си, сега идва фактора килограми колкото по як и набит си за толкова по къси дистанции си. Има и много неша които не знам а това са една част от нещата които съм правил и затова мога да ги опиша подробно.